Відбулася Міжнародна конференція «Україна – Ізраїль: історія взаємовідносин»

 

14 травня 2023 р. о 15-00 розпочала свою роботу Міжнародна конференція «Україна-Ізраїль – історія взаємовідносин», яка присвячена 75-річчю проголошення Незалежності Держави Ізраїль.

14 травня 1948 р. Давид Бен-Гуріон оголосив про створення Незалежної Єврейської Держави.

14 травня вже кілька років в Україні вшановують Праведників світу – людей, які рятували євреїв в часи Другої світової від неминучої смерті.

Багато громадян Україна вважають Ізраїль прикладом стійкості і мужності у виборюванні Незалежності своєї держави. А чи відчувають громадяни Ізраїлю такий самий зв’язок між країнами? Чи змінилось щось після повномасштабного вторгнення росії 24 лютого? 

Саме 14, 16 та 18 травня під час трьох онлайн зустрічей Міжнародної Конференції «Україна-Ізраїль – історія взаємовідносин» історики, журналісти, вчені та громадські діячі говорили про історію налагодження зв'язків між двома країнами, про те, як сьогодні побудовані стосунки між Україною та Ізраїлем, як відбувається протидія російській пропаганді в Ізраїлі, а також про те, як єврейські організації допомагали та допомагають біженцям зі сходу після 24 лютого та про проєкти психологічної підтримки для громадян України.

Захід привітала голова Департаменту Всесвітньої сіоністської організації (ВСО) зі зв'язків із громадянами Ізраїлю за кордоном пані Густі Єгошуа-Браверман.

«Єврейський народ протягом довгого часу доводив світові своє право на власну державу. Виборював це право, перебуваючи у ворожому оточенні, долаючи часто доволі скептичне ставлення до свого національного проєкту з боку потужних держав. Боровся, до поки, у 1948 році нарешті постала Держава Ізраїль, перетворившись на опору для євреїв і всього світу…Україну та Ізраїль поєднують долі тисяч людей», – сказав у вітальному слові Віктор Кіктенко, директор Інституту сходознавства ім. А. Ю. Кримського НАНУ.

В своєму вітанні учасників Конференції Голова Національної ради з питань телебачення та радіомовленні пані Ольга Герасимюк зазначила, що «різноманіття наших традицій, поглядів тільки збагачує нас і сьогоднішні події війни тільки підтверджують, як ми здатні згуртовуватися, щоб вибороти перемогу і мирне життя. Ізраїль дуже добре знає ціну свободі і миру, бо це країна, яка постійно відчуває зовнішню загрозу і має знаходити і знаходить собі сили жити з усвідомлення такої загрози і протистояти. І тепер, очевидно, такою країною, буде і незалежна Україна, бо має агресивного сусіда, який в принципі, віками не втрачав нагоди поневолити українців, але ж ми вибороли свою державну Незалежність, боремось за  неї і стоїмо до Перемоги, і відчуваємо велику підтримку у цій боротьбі, за що велика подяка ізраїльському народові.»

На пленарному засіданні директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос зауважив, що між двома державами є певні труднощі у відносинах попри давні історичні зв’язки євреїв та українців. «Українсько-ізраїльські відносини характеризуються високим рівнем взаємодії, соціальних контактів і інтенсивності. Разом з тим існує низка розбіжностей, які пов’язані з різними підходами до реалізацій різних політик, політики пам’яті, існує певна стереотипізація уявлень про Україну, уявлень про Ізраїль, закріплених в історичних наративах і українському, і єврейському. Ми маємо різницю в підходах двох країн у вирішенні Близькосхідного конфлікту», – розповідає Ігор Семиволос. Дослідник також звернув увагу на контраверсійне ставлення Ізраїлю до війни в Україні.

 

Ігор Семиволос зазначив, спираючись на дані Посольства України в Ізраїлі, станом на сьогодні 500 тисяч вихідців з України мешкає в Ізраїлі, тобто 7% населення.

Окрім того експерт відмітив, що повномасштабне вторгнення змінило порядок денний. «Статей в ізраїльських ЗМІ, присвячених війні в Україні, стало на порядок більше і виникло те, чого не було раніше, постійне інформаційне супроводження подій в Україні, зокрема на ізраїльському радіо», – каже Ігор Семиволос.

Надія Єрмакова, директорка з розвитку стратегічних проєктів, канцелярія ректора, університет Аріель, Ізраїль, у своєму виступі повідомила, що сьогодні немає масштабних наукових праць, в яких йдеться про стан вищої освіти в Україні, об’єктивної статистики університетів, програм, які запропоновані студентам та про допомогу, яку чекають від міжнародної академічної спільноти.

«Міжнародна академічна спільнота відреагувала досить швидко на війну. Було запропоновано досить багато різноманітних програм для студентів та вчених з України. США одні із перших запропонували грантові фонди для студентів та вчених з  різноманітних наукових напрямів», – переконує Надія Єрмакова.

Після пленарного засідання відбулася секція «Україна – Ізраїль: вчора, сьогодні, завтра». Участь у ній взяли: Євген Магда, політолог, доцент НТУУ імені Сікорського, директор Інституту світової політики, Україна, виступив із темою «Досвід Ізраїлю для України: міфи та реалії»;  

Український історик та політолог В’ячеслав Ліхачов аналізував «Пам'ять про Голокост в українсько-ізраїльських відносинах: об'єднуючий чи конфронтаційний чинник?».

 

Проникливий виступ журналіста та відомого ізраїльського видавця Олександра Разґона до Дня пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової був присвячений поетесі Аллі Айзеншарф, яку називають  українською Анною Франк.

Організатори заходу – Сіоністська федерація України (СФУ) та Міжнародна міждисциплінарна сертифікатна програма з юдаїки у співпраці з Інститутом сходознавства ім. А, Ю. Кримського НАНУ та Центром близькосхідних досліджень за підтримки Департаменту Всесвітньої сіоністської організації (ВСО) зі зв'язків із громадянами Ізраїлю за кордоном.
 

Нагадуємо, що 16 та 18 травня 2022 року відбулися ще дві онлайн-зустрічі Конференції «Україна-Ізраїль», а саме: «Інформаційний фронт: руйнування стереотипів» та «Єврейські організації кінця 80-х і до сьогодення».

 

Влада Ляшенко,
Студія «Діє-слово»,
травень 2023