Вааду України - 30 років. Ювілейна конференція

Записи доповідей за посиланням.

З матеріалу Радіо Свобода: 

Велику роль у тому, що після асиміляційної політики радянської влади українське єврейство об’єдналося у громаду, усвідомило себе спільнотою, яка живе в Україні і бачить в ній своє майбутнє, зіграла громадська організація Ваад України, яка об’єднала в Асоціацію різні єврейські громадські організації та общини України. Минулого тижня ця організація відзначила своє 30-ліття і протягом понад чотирьох годин онлайн-марафону звітувала про пройдений шлях і приймала привітання.

Символічно, що святкування ювілею – 30-ліття української незалежності починається з дня заснування Вааду України – 14 січня 1991 року, адже доля організації тісно пов’язана з етапами розвитку самої України. Заснована на хвилі національного і демократичного відродження в СРСР, Ваад, що в перекладі означає «рада», ставила собі ті ж цілі, що і учасники українського Руху – національне відродження, демократизацію, звільнення від ідеологічних лещат. Це – не дивно, бо і люди, що стояли біля керма цих рухів, походили з одного середовища, деякі з них були сусідами у радянських в’язницях – одні сиділи за сіонізм, а інші – за український буржуазний націоналізм. 

Одним із засновників і найпомітніших керівників Вааду є Йосиф Зісельс, який, у 1987 році, щойно вийшовши з ув’язнення після шести років тюрми, займався відродженням єврейського життя у Чернівцях та на Буковині, а паралельно створював там Народний Рух України та увійшов у велику раду Руху в 1989 році. Це були логічні і пов’язані між собою процеси – з демократичним розвитком України він пов’язував і вільний розвиток єврейських громад.

Рубрика
Опубликовано:
вт, 12/22/2020 - 14:43