Україна та Ізраїль через рік від початку повномасштабного вторгнення

Київ, Україна, 2 березня 2023 року — Від початку повномасштабної війни Росії проти України Ізраїль зайняв позицію, відмінну від більшості демократичних країн. Єрусалим утримується від надання Києву військової допомоги, а також не допускає передачу третіми країнами зброї, що містить ізраїльські комплектуючі.Така неоднозначна позиція країни викликає обурення серед українського народу. Сьогодні ізраїльські та українські експерти зібралися, щоб висловити свої думки про зміни у відносинах Єрусалима та Києва за рік протистояння російській агресії.
 

Професор університету імені Бар-Ілана, Зеев Ханін, розповів про вектор партнерства України та Ізраїля, завищені очікування Києва щодо військової допомоги, їхню занижену реалізацію та переоцінку даних очікувань із боку Єрусалима.

Зокрема, Зеев Ханін відзначив, що Ізраїль не тільки допомагає Україні дипломатичною, політичною та гуманітарною підтримкою, а й опосередковано приймає участь у російсько-українській війні, стримуючи іранські сили на Близькому Сході, які можуть потрапити на український фронт із боку Росії:

“Обидві сторони поступово прийшли до розуміння, що воюють зі спільним ворогом, але з різними його підрозділами. Якщо Ізраїль приймає участь у російсько-українській війні, то опосередковано. Ті іранські сили, які Ізраїль стримує на Близькому Сході, знищує ті воєнні технології, які в поганому випадку потрапили би на український фронт із боку Росії — це і є наш внесок у кампанію”.

Директор Центру близькосхідних досліджень України, Ігор Семиволос, заявив, що хоча на міжнародних комісіях постійно говорять про великий потенціал у відносинах між Україною та Ізраїлем, насправді їх розвиток не відбувається.

Він відзначив покращення стратегічної ситуації на Близькому Сході. Ігор Семиволос вважає, що стратегічна співпраця є одним із можливих напрямків спільної роботи та пошуків взаємодії в рамках протистояння Ірану.

Однак пан Семиволос зазначив, що Ізраїль не буде активно виступати проти Москви та робити жодних кроків, які можуть ускладнити його геополітичну ситуацію на Близькому Сході:

“Ми чудово розуміємо, що зараз Ізраїль не буде активно виступати проти Москви, не буде робити жодних кроків, які можуть ускладнити його геополітичну ситуацію на Близькому Сході. І в цьому разі чекати якоїсь чергової військової допомоги з боку Ізраїля не приходиться”.

Перекладач, полковник поліції Ізраїля у відставці, Міша Шаулі, заявив, що велика кількість ізраїльтян не цікавляться тим, що відбувається за межами їхньої держави. Проте, він стверджує, що багато з його знайомих люблять Україну та хочуть її якнайшвидшої перемоги.

Міша Шаулі також висловив своє занепокоєння щодо позиції Ізраїля у цьому конфлікті, заявивши: “Деякі з нас, такі, як я, відчувають сором за нашу владу. Але вони й одночасно розуміють, що негативне відношення до Росії може викликати проблеми з іранськими цілями на підступах до Ізраїля”.

Анна Жарова — одна із засновниць громадської організації «Ізраїльські друзі України» розповіла про те, що відбувається в громадському суспільстві Ізраїля та безпосередньо про підтримку з боку країни.

“Багато ізраїльських організацій стали висилати делегації в Україну. Люди почали збирати гроші та допомогу. До шкіл приносять гуманітарну допомогу, яка відправляється в Україну. Сьогодні громадське суспільство зібрало більше допомоги, ніж відправив Ізраїль”.

Також Анна Жарова звернула увагу на те, що в Ізраїлі є проукраїнське суспільство, яке повністю підтримує Україну, виходить на мітинги, але також важливо розуміти, що існує і проросійське, яке виступає проти цього.

“Важливо розуміти, що навіть у суспільному полі, окрім складностей із державою та позицією, виникають сильні коливання всередині самого ізраїльського суспільства”.

Офіцер армії оборони Ізраїля, командир взводу медицинського танкового батальйону, Даніель Шапшович, заявив, що Ізраїль надає значну військову допомогу Україні вже із самого початку вторгення Росії на її територію. Однак, через небезпеку, яку представляє країна-агресорка, Ізраїль не може повністю розголошувати деталі цієї допомоги.

 

“Причиною нерозголошення цієї допомоги є те, що ми маємо довілі небезпечного сусіда в Сирії. При прямому зіткненні всі російські бази будуть швидко знищені. Але за це нам би довелося заплатити певну ціну й наша влада, поки що, її платити не готова”.


Ізраїльський історик Міхаель Бронштейн наголосив на важливості роботи з кожним підсуспільством у неоднорідному суспільстві Ізраїлю. За його словами, вихідці із колишнього СРСР у більшості випадків розмовляють російською мовою і їхня пропаганда мовного конфлікту є дуже сильною.

Нестор Воля, відомий суспільно-політичний блогер та військовослужбовець, висловив своє занепокоєння тим, що уряд Ізраїля знаходиться у позиції невизначеності.

“Мене дуже хвилює, що уряд Ізраїля зараз знаходить у позиції невизначеності та дуже дивує, що ізраїльський народ показує слабкість”.

Подивитися повний запис зустрічі можна на покликанням:

https://www.facebook.com/DIYESLOVOonline/videos/895170678204320 

Ганна Осадча для студії «Діє-Слово»