Розстріляне мистецтво

Більшість лекційних програм з вивчення історії Голокосту не зачіпають питань мистецтва. 
Проєкт являє собою цикл з 4 он-лайн зустрічей, присвячених художникам, поетам, письменникам тощо, чиє життя обірвалося в вогні Голокосту, а також тим, хто вижив, але все своє подальше життя присвятив пам'яті про цей страшні часи. Йтиметься про Пауля Целана, Зиновія Толкачова, Бруно Шульца, Зельму Меербаум-Айзінгер, Фелікса Нуссбаума та багатьох інших. Більшість з цих імен відомі тільки фахівцям з історії Голокосту або мистецтвознавцям. Особливе місце буде приділено творам, створеним безпосередньо в гетто та концтаборах, а також віртуальній екскурсії по мистецькому музею Яд ВаШем. Проєкт призваний заповнити цю білу пляму, наскільки це можливо, в рамках 4 зустрічей.
Планується продовження роботи з цією тематикою.

 

НЕЗВАЖАЮЧІ НА ПОЧАТОК БОЙОВИХ ДІЙ ПРОЄКТ БУВ ПРОВЕДЕНИЙ ПОВНІСТЮ.
Три лекції курсу з 4х відбулись вже після початку війни.
Команда Студії вважає, що зробила вірний вибір, коли не зупинила перебіг проєкту.
По відгукам слухачів, це крім знань та задоволення від розповідей чудових лекторів, це ще й надавало можливість відволіктись на 1,5 години від воєнних новин.

 

Лектори проєкту:

Петро Рихло – професор Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, літературознавець й перекладач.

Діана Клочко – мистецтвознавиця, кураторка виставок, редакторка, перекладачка. Член Української секції Міжнародної асоціації арт-критиків АІСА під егідою ЮНЕСКО. Лауреатка премії імені Юрія Шевельова (2019).

 

Перелік, опис та дати лекцій:

17 лютого 2022 року.

Діана Клочко. «Дегенеративне мистецтво»: знищені художники.

Альма дель Банко, Отто Фрейндліх, Леон Вайсберг, Фелікс Нуссбаум і Отті Бергер – ці громадяни і громадянки гітлерівської Німеччини були звинувачені у тому, що їх «єврейська національність породжує неправильну творчість», яка шкодить психічному здоров`ю німецької нації. «Не такими, як потрібно фюреру» визнали не лише їх, адже терміном «дегенеративне мистецтво» з 1930-х засуджували десятки митців кількох стилістичних напрямів із «ідеальним складом крові». Як правило, митцям давали можливість емігрувати, більшість із тих, чиї твори забрали у запасники, прожили десятиліття на еміграції, однак названі художники/ці, яким буде присвячена лекція мистецтвознавиці Діани Клочко – це фізичні жертви такого свавільно-державного ставлення до їх творчості й свободи естетичного вибору.

 

25 лютого 2022 р.

Діана Клочко.  Художники Західної України, знищені у Голокості.

Фріц Клейман, Ерно Айзіґ Ерб, Олександр Рімер – деякі з цих імен вже дуже відомі, зокрема й тому, що входили до мистецького об`єднання «artes», що функціонувало у Львові 1928–1935 рр. Однак про твори і долю декого можна буде дізнатись із лекції мистецтвознавиці Діани Клочко.
Список прізвищ художників, репресованих у часи сталінських «чисток» 1937-38 рр. – велетенський. Список художників, знищених у часи Голокосту – не менший. Варто згадати, наприклад, Володимира Баранова-Россіне, уродженця Херсона, чиє єврейське ім'я — Шулим Вольф Лейб Баранов стало приводом для арешту його у Парижі й знищення у Аушвіці.
Про їх пошуки стилю, найвідоміші твори, а також історії нищення і за етнічною ознакою також буде ця годинна лекція.

 

 

3 березня 2022 р.

Діана Клочко. Театр і смерть Бруно Шульца у Дрогобичі.

Видатний письменник, який писав польською, і визначний художник, який створив особливий світ невеликого галицького міста Дрогобич, за значенням подібний до Вітебська Марка Шагала. Працював роками учителем малювання та ручної праці у державній чоловічій гімназії ім. Короля Владислава ІІ Ягайла, був залучений до фрескових робіт у одному з приміщень гестапо і загинув від кулі гестапівця тоді, коли мав документи та гроші на втечу з міста.
Мистецтвознавиця Діана Клочко представить сюрреалістичний образ міста, в якому володарюють жінки, а чоловіче приниження схоже на нічні фантазми змученої людини, яка втрачає ідентифікацію.

 

10 березня 2022 р.

Петро Рихло. Тема Голокосту в німецькомовній ліриці Буковини.

Тема Голокосту, єврейської Катастрофи, знайшла своє яскраве втілення насамперед у документалістиці – в щоденниках, нотатках, спогадах і мемуарах уцілілих. Її літературно-художнє втілення тривалий час було табуїзованим. Лише після подолання травматичного психологічного шоку вона почала згодом маніфестуватися у прозі Прімо Леві, Імре Кертеса, Агарона Аппельфельда та ін. Однак поетичні рефлексії Голокосту значно раніше з’являються в ліриці німецько-єврейських поетів Буковини, які пережили жахи ґетто, депортацій і т. зв. «трудових» таборів Трансністрії. У творчості таких авторів, як Роза Ауслендер, Альфред Кіттнер, Мозес Розенкранц, Пауль Целан, Іммануель Вайсґлас, Альфред Ґонґ, Зельма Меербаум-Айзінґер ця тема стала ключовою – всупереч відомій тезі німецького філософа Теодора Адорно про те, що «писати вірші після Аушвіца є варварством». Лекція професора Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, літературознавця й перекладача Петра Рихла розкриває тематику Голокосту на основі поетичної конфронтації німецько-єврейських ліриків Буковини з жорстокою дійсністю війни, расових переслідувань і зневаження гуманістичних цінностей. В лекції звучатимуть вірші буковинських поетів, уперше перекладені українською мовою.

ФБ-події:

Діана Клочко. «Дегенеративне мистецтво»: знищені художники. https://fb.me/e/1swpAq9nQ

Діана Клочко.  Художники Західної України, знищені у Голокості. https://fb.me/e/3djdaQKzR

Діана Клочко. Театр і смерть Бруно Шульца у Дрогобичі. https://fb.me/e/46oaA9ff2

Петро Рихло. Тема Голокосту в німецькомовній ліриці Буковини. https://fb.me/e/2iVrTmAYH

 

Посилання на лекції:

Діана Клочко. "Дегенеративне мистецтво": знищені художники https://youtu.be/YTNv-XEHXtI

Діана Клочко. Художники Західної України, знищені у Голокості https://youtu.be/y14VJQ1eI_o

Діана Клочко. Театр і смерть Бруно Шульца у Дрогобичі https://youtu.be/zzUS4U_v8l8

Петро Рихло. Тема Голокосту в німецькомовній ліриці Буковини. https://fb.me/e/2iVrTmAYH

 

Медійна підтримка:

– Студія "Діє-Слово" завершила лекційний курс "Розстріляне мистецтво" –            https://www.vaadua.org/news/studiya-diie-slovo-zavershila-lekciyniy-kurs-rozstrilyane-mistectvo- posilannya

– Завдяки підтримці УСФ та Вааду України Студія «Діє-Слово» проводить три унікальних лекційних курси https://www.vaadua.org/news/zavdyaki-pidtrimci-usf-ta-vaadu-ukrayini-studiya-diie-slovo-provodit-tri-unikalnih-lekciynih  Сайт Вааду України

10 січня Міжнародна міждисциплінарна Сертифікатна програма з юдаїки відкрила весняний триместр – що чекає студентів – включає рекламний блок.   Сайт Вааду України
https://www.vaadua.org/news/10-sichnya-mizhnarodna-mizhdisciplinarna-sertifikatna-programa-z-yudayiki-vidkrila-vesnyaniy

 

Лекційні проєкти Студії "Діє-Слово" – сюжет від єврейських новин (кор. Інна Царук)  https://youtu.be/lpcYcjYw_u4  

 

За підтримки Світового Конгресу Українців, під патронатом Вааду України.